امروز    سه شنبه , 04-ارديبهشت-1397   Tuesday , 24-April-2018  - 
صفحات روزنامه اقتصاد کلان 2334،تخصیص نیافتن اعتبارات مانع توسعه زیرساخت‌های چابهار است

2334،تخصیص نیافتن اعتبارات مانع توسعه زیرساخت‌های چابهار است

رییس دیوان محاسبات کشور

تخصیص نیافتن اعتبارات مانع توسعه زیرساخت‌های چابهار است

رییس دیوان محاسبات کشور گفت: تخصیص نیافتن به موقع اعتبارات عمرانی مانع توسعه زیرساخت‌های آب، کشاورزی، شیلات، راه، آموزش و بهداشت در شهرستان چابهار شده است.

به گزارش ایرنا، عادل‌آذر در سفر به چابهار اظهارداشت: چابهار از جمله مناطقی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و راهبردی آن باید یکی از توسعه‌یافته‌‌ترین مناطق کشور و مردم آن در رفاه و بهره‌مند از امکانات لازم باشند.

وی بیان‌کرد: وجود مشکلات در زمینه آب، برق، تلفن و اینترنت و بهداشت هیچ توجیهی ندارد و باید مردم این منطقه از حداقل امکانات بهره‌مند باشند.

وی با بیان این‌که میزان اعتبارات پیش‌بینی شده برروی کاغذ با اعتبارات تخصیص یافته برای طرح‌های مختلف تفاوت زیادی دارد، خاطرنشان‌کرد: علت عدم اجرا و بهره‌برداری طرح‌های مختلف تخصیص ناچیز اعتبارات است که باید دلایل این امر بررسی شود.

رییس دیوان محاسبات کشور ادامه‌داد: هزاران نفر از مردم چابهار در حاشیه شهر بدون امکانات آب، برق، فضاهای آموزشی و بهداشتی زندگی می‌کنند که در باورم نمی‌گنجید چابهار همچنین نقطه‌ای داشته باشد.

آذر گفت: به عنوان یک مسؤول کشوری تصور و نگاهم از چابهار خیلی متفاوت بود و فکر می‌کردم این منطقه یک کارگاه بزرگ است که پروژه‌های مختلف در حال اجرا هستند و مردم آن بدون هیچ مشکلات در کارهای مختلف مشغول کار هستند.

وی تصریح‌کرد: بیکاری در چابهار یکی از مشکلات مهم است و طرح‌های مختلف شیلاتی، خدماتی و صنعتی نتوانسته‌اند مشکلات بیکاری را حل کنند.

وی به بازدید خود از طرح‌های مختلف نظیر بنادرشهید بهشتی و شهید کلانتری، مجتمع پتروشیمی، بنادر صیادی رمین، بریس و پسابندر، طرح پرورش میگو گواتر و رودیک، نوار ساحلی و مناطق گردشگری اشاره و خاطرنشان‌کرد: صیادان سال‌ها در انتظار لایروبی بنادر صیادی گل گرفته هستند و اعتباری برای آن تخصیص پیدا نمی‌کند.

وی افزود: دیوان محاسبات کار نظارت بر عملکرد مسؤولان دولتی کشور و حسابرسی و تفریغ بودجه کل کشور را برعهده دارد و قطعاً عدم تخصیص به موقع اعتبارات به چابهار را شخصاً پیگیری می‌کنم تا به نتیجه مطلوب برسد.

وی ادامه‌داد: نمایندگان مردم، مسؤولان محلی، شوراهای اسلامی و فعالان اجتماعی و فرهنگی باید پیگیری لازم برای حل مشکلات را انجام دهند .

وی گفت: یکی از اهداف سفر به چابهار پیگیری پیشرفت فیزیکی طرح‌های عمرانی و اشتغال‌زایی سواحل مکران است تا از نزدیک با مسایل و مشکلات پیش رو آشنا و برای رفع مشکلات تلاش و کوشش کنیم.

رییس دیوان محاسبات کشور خطاب به مردم و مسؤولان چابهار قول داد که مسایل و مشکلات عدم تخصیص به موقع اعتبارات و کندی پیشرفت فیزیکی طرح‌ها را به مسؤولان ارشد کشوری گزارش می‌کند تا به نتیجه مثبت و مطلوب برسند.

آذر انحرافات در بودجه را از مشکلات و تخلفات مهم در کشور عنوان کرد و گفت: بار‌ها بودجه اختصاص پیدا کرده در جای خودش هزینه نشده است.

وی اظهار امیدواری کرد سواحل مکران با توجه به تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب هر چه سریعتر توسعه پیدا کند و مشکلات مردم در بخش‌های مختلف مرتفع شود.