امروز    سه شنبه , 04-ارديبهشت-1397   Tuesday , 24-April-2018  - 
صفحات روزنامه اقتصاد کلان 2334،امید را به جان اقتصاد و شهر برگردانیم

2334،امید را به جان اقتصاد و شهر برگردانیم

امید را به جان اقتصاد و شهر برگردانیم

مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در یادداشتی به فرصت‌های اقتصادی تهران و ضرورت همکاری مدیران شهری با سرمایه‌گذاران پرداخته است.

امروز در شرایطی که اقتصاد ایران در ریل خروج از رکود قرار گرفته، جامعه ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند امید است. اقتصادی که چندین سال رنج رکود را تحمل کرده و جامعه‌ای که به دلیل بیکاری و مهاجرت جوانان در رنج است، به انتظار نشسته تا تحولاتی اساسی در ساختارهای فرسوده، رخ دهد و از دل آن طلایه‌های امید و رونق نمایان شود.

باید خوشحال بود که در سایه رفتارهای منطقی و به‌خصوص توافق برجام، فرصت‌هایی برای اقتصاد کشور مهیا شده که می‌توان با بهره‌گیری درست و دقیق از آنها مسیر پیش روی توسعه کشور را هموار کرد و البته باید دقت داشت که حجم عظیم پتانسیل‌های درونی جامعه و اقتصاد ایران چنان است که می‌توان با بهره‌گیری درست از آنها به موفقیت‌هایی مثال‌زدنی دست پیدا کرد.

اما امروز اولویت ما چیست؟ آیا شهر تهران به عنوان پیشانی سیاسی و اقتصادی ایران خود نیاز به تحول در رفتار‌‌ها ندارد؟ به‌طور حتم تهران می‌تواند به نمادی از پویایی، خلاقیت و اقتصاد با ثبات و پایدار برای کلیت ایران تبدیل شود. این شهر مملو از فرصت و موقعیت است و اتفاقاً سرمایه‌گذاران خارجی نیز این موضوع را دریافته‌اند. اما این حجم از پتانسیل‌‌ها به تنهایی کافی نیست.

جذب سرمایه‌گذار خارجی، خلق منابع پایدار و توسعه اقتصادی متوازن به ملزوماتی نیاز دارند که تحقق آنها تنها در اختیار یک یا دو نهاد دولتی یا حاکمیتی نیست و البته که با هم‌افزایی نهادهای تخصصی می‌توان به آن دست پیدا کرد. سرمایه‌گذاران خارجی به محض ورود به ایران با تهرانی روبه‌رو می‌شود که می‌تواند تصویر ذهنی آنان از ایران را بسازد و حتی همین یک معیار هم کافی است تا ضرورت اهمیت تهران درک شود. امروز اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به عنوان نهادی با 134 سال قدمت تاریخی و پشتوانه بیش از 18 هزار عضو و البته بهره‌مندی از حضور نیروهای متخصص، فرصت‌های قانونی و اعتبار بین‌المللی می‌تواند در کنار شهرداری و شورای شهر تهران مسیر دستیابی به اهداف تعیین شده را هموار سازد.

امروز نیاز جامعه ایرانی گسترش امید و روحیه کارآفرینی است. هر کارآفرین ایرانی یک سفیر توسعه کشور است و نباید از یاد برد که مردم و به‌خصوص جوانان تحصیلکرده به الگوهای موفق و امیدبخش برای تداوم راه کارآفرینی نیاز دارند. اتاق تهران امروز به این موضوع می‌بالد که با اقدامات فرهنگی مانند برگزاری مراسم اعطای نشان امین‌الضرب به‌کارآفرینان این روحیه، فرهنگ و اعتقاد را در جامعه گسترش می‌دهد. در این شرایط اگر نهادهای دیگری مانند شورای شهر و شهرداری نیز در جهت تکریم، فرهنگ کارآفرینی و حفظ مفاخر اقتصادی شهر گامی به پیش بگذارند، به‌طور حتم حرکت در مسیر کمک به رشد و توسعه اقتصاد شهر با توان بیش‌تری به پیش می‌رود.

تکریم کارآفرینی، ایجاد مقدماتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی مانند استفاده از مشاوران بین‌المللی و آگاه به مسایل، معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تهران، پویاترکردن موقعیت‌های خلق سرمایه در تهران مانند ایجاد رونق در بخش گردشگری، ایجاد روحیه وفاق و همدلی میان کارآفرینان و مدیران شهری، برطرف کردن موانع توسعه اقتصادی شهر، استفاده بهینه، منطقی و کارشناسی از امکانات تهران مانند نمایشگاه‌ها و به‌خصوص ایجاد زمینه‌های گفت‌وگوی مشترک میان مدیران شهری و کارآفرینان قطعاً می‌تواند امید را به جان اقتصاد و شهر باز گرداند. امروز اتاق تهران با حضور در شورای شهر و بیان پتانسیل‌‌ها و فرصت‌های همکاری، گام اساسی را برداشته و جای خوشحالی است که شورای شهر نیز از این همکاری استقبال کرده است. امیدواریم در سایه این همکاری، تهران به شهر امید و کارآفرینی تبدیل شود. شهری که می‌تواند با نمایش جلوه‌های رشد و پیشرفت، ذهنیتی مثبت و سازنده برای سرمایه‌گذاران خارجی بسازد که حتی قصد دارند در نقاط دیگری از این سرزمین مملو از فرصت حضور یابند. یک رسالت تهران همین است.

(مسعود خوانساری، نایب رییس اتاق ایران)