امروز    يكشنبه , 03-تير-1397   Sunday , 24-June-2018  - 
صفحات روزنامه بازار سرمایه 2239،روی دلار سرمایه‌گذاری نکنید

2239،روی دلار سرمایه‌گذاری نکنید

رییس کل بانک مرکزی

روی دلار سرمایه‌گذاری نکنید

رییس بانک مرکزی تأکید کرد که دلار گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست و سپرده‌های بانکی بازده به مراتب بهتری دارد.

به گزارش ایلنا، ‌ولی‌ا...‌سیف در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران ابتدا درباره نرخ سود بانکی گفت: از 11 شهریورماه بانک‌ها ملزم به رعایت دستورالعمل بانک مرکزی شدند و بخش نظارت بانک مرکزی هر روزه در شعب مختلف بانک‌ها حضور پیدا کرده و بررسی می‌کنند.

وی افزود: طبق اطلاعاتی که به دست ما می‌رسد خوشبختانه عمومیتی در اجرای دقیق این دستورالعمل وجود دارد و موارد بسیار نادر و تخلفات کوچکی بوده که منجر به عزل رییس شعبه شده است. بنابراین بانک‌ها مصمم به رعایت این انضباط هستند. چرا که از هر نظر منفعت دارد چه برای خود بانک‌ها و چه برای اقتصاد کشور.

رییس بانک مرکزی تأکیدکرد: در آینده‌ای نزدیک نیز درباره تسهیلات نیز محدودیت‌هایی ایجاد می‌کنیم که آنها نیز ابلاغ خواهد شد.

سیف همچنین درباره نرخ ارز، تصریح‌کرد: نرخ دلار در 5 فروردین 96، 3 هزار و 820 تومان بود که اخیراً و روز گذشته به 3 هزار و 903 یا 4 تومان رسید و این نشان‌دهنده 2.2 درصد افزایش در طول این مدت بوده که متوسط ماهیانه کم‌تر از 0.5 درصد است، بنابراین به نظر نمی‌آید نگرانی خاصی در این زمینه وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان‌کرد: آنچه مسلم است دقت نظرهای بانک مرکزی و دولت در مجموع بر کنترل نوسانات نرخ ارز و جلوگیری از افزایش‌‌ها و ‌هیجانی نرخ ارز است و آنچه مسلم است سرمایه‌گذاری در نرخ دلار به هیچ وجه اقتصادی نیست و سپرده‌های بانکی به مراتب بازدهی بهتری دارد و افزایش قیمت دلار در بلندمدت به هیچ وجه نمی‌تواند با آن رقابت کند. بنابراین دلار گزینه مطلوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

رییس بانک مرکزی همچنین گفت: دامنه نوسانات نیز در مدت این 6 ماه بسیار محدود و چیزی حدود 190 تومان است که آن‌هم حدود 5 درصد دامنه نوسان دارد که این نیز جای نگرانی نیست و نشانه ثبات در اقتصاد است.

سیف یادآورشد: گفته شده بود که دولت به افزایش تمایل دارد و این به هیچ وجه درست نیست، دولت تمایل به اقداماتی دارد که منجر به ثبات در اقتصاد کشور شود و بتواند اقتصاد را توأم با آرامش هدایت کند و فعالان اقتصادی افق پیش‌بینی مناسبی از شرایط اقتصادی کشور را داشته باشند که خوشبختانه مثل 4 سال گذشته در این 6 ماه نیز شاهد این وضعیت بودیم.

وی همچنین در خصوص طرح قرض‌الحسنه ازدواج گفت: این طرح خوشبختانه براساس پیش‌بینی‌های ما جلو می‌رود و عملکرد خیلی خوبی داشته و از ابتدای سال 96 تاکنون 692 هزار مورد پرداخت شده که 360 هزار مورد از این تعداد مربوط به همین دوره 7 هفته‌ای است که از طرح می‌گذرد و در طول این مدت 500 هزار مورد در صف نوبت بودند که در همین مدت 125 هزار مورد به آن اضافه شده که از این 625 هزار مورد، 360 هزار پرداخت شده و حدود 260 هزار مورد در نوبت داریم و این طرح ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که صف به صفر برسد.

رییس بانک مرکزی تأکیدکرد: امیدواریم این روند به‌طور مطلوب پیش رود و یکی از ویژگی‌های اقدامات انجام شده این است که در استان‌های کم‌تر توسعه یافته، رشد بیش‌تری داشته و امیدواریم که بتواند نیاز همه مزدوجین را تأمین کند.

وی درباره برخی دلالی‌‌ها در زمینه سپرده‌های مردم در مؤسسه‌های مالی اظهارکرد: ما با مواردی که مواجه می‌شویم، برخورد می‌کنیم اما همیشه عده‌ای اهل ریسک هستند و می‌خواهند به دلیل نیازشان سپرده خود را زودتر نقد کنند بنابراین نمی‌شود که جلوی همه این موارد را گرفت.

سیف همچنین گفت که به هیچ وجه سخنگوی تیم اقتصادی دولت نیست و فقط مسایل مربوط به بانک مرکزی را توضیح می‌دهد.