امروز    جمعه , 04-خرداد-1397   Friday , 25-May-2018  - 
صفحات روزنامه بازار سرمایه 2170، ساماندهی بازار غیرمتشکل، همراهی مردم و نقش رسانه‌ها

2170، ساماندهی بازار غیرمتشکل، همراهی مردم و نقش رسانه‌ها

رییس‌کل بانک مرکزی تشریح کرد

 ساماندهی بازار غیرمتشکل، همراهی مردم و نقش رسانه‌ها

رییس‌کل بانک مرکزی از مردم خواست در زمینه مؤسسات مالی و اعتباری با حفظ آرامش، از اقدامات هیجانی که می‌تواند مشکلات جدیدی را ایجاد و زیان تمام عوامل مرتبط در کشور را سبب شود، خوددداری کنند.

به گزارش مهر، ولی‌ا...سیف، رییس‌کل بانک مرکزی طی یادداشتی در کانال تلگرامی شخصی خود با موضوع «ساماندهی بازار غیرمتشکل، همراهی مردم و نقش رسانه ها» به چالش این روزهای نظام بانکی در زمینه مؤسسات مالی و اعتباری و برخی بانک‌ها پرداخت.

متن این یادداشت را می‌خوانید:

در پی طرح اخباری درباره ساماندهی و ادغام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها و بازنشر انبوه و همراه با حاشیه آن در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی طی روزهای اخیر به آگاهی هموطنان گرامی می‌رساند؛ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر با هدف انتظام‌بخشی و ایجاد شفافیت هرچه بیش‌تر عملکرد نظام پولی و بانکی با نگاه کارشناسی و به‌طور جدی، ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی را دنبال کرده است.

رسالت اصلی این بانک صیانت از اعتماد و اطمینان مردم به شبکه پولی و بانکی کشور و افزایش آن در سایه استمرار اصلاح و بسامان آوردن نظام بانکی می‌باشد و در این مسیر به استناد قوانین و مقررات و با هماهنگی و همکاری سایر مراجع، برخورد جدی با مؤسسات غیرمجاز فعال در بازار پول را در دستور کار قرارداده است. این سیاست قطعی بانک مرکزی است و عزم مسؤولان و مجریان امر جزم و به فضل الهی تحت‌فشار‌ها و تنگناهای ایجاد شده، از پیگیری این سیاست منصرف نخواهند شد.

بر این اساس، در طول سال‌های اخیر اقدامات بسیاری به منظور ساماندهی مؤسسات غیرمجاز انجام شده که بسته به مورد، به صدور مجوز، انحلال یا ادغام آنها منجر شده است و در این مسیر سخت و کار صعب، صیانت از سپرده‌های هموطنان گرامی به عنوان مأموریت اصلی بانک مرکزی مدنظر قرار داشته است.

بدیهی است برنامه جامع انتظام بخشی، از رهگذر بررسی پیشنهادها، مذاکرات و جلسات متعدد کارشناسی در بخش‌های مختلف و پس از طی مراحل قانونی اجرایی می‌شود و بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار پس از کسب اطمینان از حفظ منافع و حقوق همه سپرده‌گذاران و تأمین منابع لازم از سوی مؤسسات و تعاونی‌ها و مسؤولین آن‌ها، اقدامات بعدی را در دستور کار قرار خواهد داد.

بدون تردید در این راه سخت و مأموریت دشوار، بعد از لطف و فضل الهی نقش بی‌بدیل رسانه‌های جمعی و ارباب و اصحاب خبر برای تعاطی افکار و تبادل نظر در خصوص چرایی معضلات کهنه نظام پولی و بانکی کشور و چگونگی رفع و حل و فصل آنها یاریگر و مددکار اصلی مدیران و مسؤولین کاربلدی است که به روش دیرین، این مشکلات را به بعد از خود واگذار نکردند و با شهامت درصدد حل‌وفصل قطعی آنها بر آمده‌اند.

در کنار طلب این همراهی از رسانه‌ها، از مردم عزیزمان حفظ آرامش و دوری از اقدامات هیجانی که می‌تواند مشکلات جدیدی را ایجاد و ضرر و زیان تمام عوامل مرتبط در کشور را سبب شود و از همکاران سخت‌کوش خود در نظام بانکی کشور، پرهیز از رقابت‌های غیرسازنده و مدیریت امور بانکی، به نحوی که به حفظ اعتماد عمومی به عنوان اصلی‌‌ترین سرمایه نظام بانکی منجر گردد را تقاضا دارم.

بدیهی است اخبار اقدامات مربوط به ساماندهی مؤسسات غیرمجاز پس از طی مراحل کارشناسی و قانونی، از طریق اطلاعیه‌های رسمی بانک مرکزی و یا مصاحبه‌های مسؤولان این بانک به استحضار مردم شریف و سپرده‌گذاران عزیز خواهد رسید.