امروز    سه شنبه , 04-ارديبهشت-1397   Tuesday , 24-April-2018  - 
صفحات روزنامه بهارستان 2334،دعوت از 6کشور برای مهار آتش نفتکش سانچی

2334،دعوت از 6کشور برای مهار آتش نفتکش سانچی

رییس سازمان بنادر و دریانوردی

دعوت از 6کشور برای مهار آتش نفتکش سانچی

 سخنگوی کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش سانچی گفت: وزیر امورخارجه ایران بلافاصله پس از وقوع حادثه، در تماس با مقام‌های چینی خواستار رسیدگی سریع به وضعیت این نفتکش و خدمه آن شد و قرار است که از 6 کشور برای پیوستن به عملیات مهار آتش نفتکش سانچی، دعوت شود.

به گزارش ایرنا، محمدراستاد، رییس سازمان بنادر و دریانوردی درباره آخرین وضعیت مهار آتش‌سوزی نفتکش سانچی اظهارداشت: عملیات مهار این آتش‌سوزی که از دیشب دوباره آغاز شده با قدرت ادامه دارد.

رییس سازمان بنادر و دریانوردی اضافه‌کرد: بلافاصله پس از وقوع این حادثه در روز شنبه، محمدجوادظریف وزیر امورخارجه ایران با همتای چینی خود تماس گرفته و خواستار اقدام در رسیدگی به این سانحه شد.

راستاد اضافه‌کرد: وزیر امور خارجه چین نیز دستور تمرکز دولت چین برای رسیدگی و حل این مسأله را صادر کرد.

وی گفت: همه مبادی رسمی مانند سفارت و کنسولگری ایران در چین، ارتباط کامل برای رسیدگی به این موضوع برقرار است و طرف چینی نیز برای همه‌گونه اقدام همکاری ویژه‌ای دارد.

سخنگوی کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش ایرانی یادآور شد: مسایلی مانند گازهای سمی، انفجار و آلودگی نفتی فرایند مهار آتش نفتکش سانچی را پیچیده کرده است.

راستاد اضافه‌کرد: جلسه دیروز (چهارشنبه) کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش ایرانی که به ریاست نماینده ویژه رییس‌جمهور (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) با حضور مدیر شرق آسیای وزارت امور خارجه و نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت نفت، شرکت ملی نفتکش برگزار شد، آخرین وضعیت این سانحه مورد پیگیری قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، نفتکش ایرانی حامل 136 هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره‌جنوبی عصر شانزدهم دی‌ماه پس از تصادم یک کشتی باری با آن، طعمه حریق شد.

کشتی فله‌بر هنگ کنگی به نام «کریستال» با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه‌جیانگ» چین حاوی 64 هزار تن غله بود که از آمریکا به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین می‌رفت و در بین راه به کشتی نفتکش «سانچی» با مالکیت شرکت «برایت» از جمهوری اسلامی ایران برخورد کرد.

این حادثه سبب انفجار و آتش‌سوزی در کشتی نفتکش شد و از 32 نفر سرنشین آن شامل 30 نفر ایرانی ودو تن بنگلادشی خبری نیست.

البته دوشنبه پیکر یکی از خدمه‌های ایرانی این نفتکش در 3 مایلی محل حادثه کشف شد.

کشتی باری چینی که حامل غلات آمریکایی بود، آسیب جزیی دید و 21 خدمه آن که همگی اتباع چین هستند، نجات یافته‌اند.

عملیات برای اطفای حریق و تعیین سرنوشت 32 خدمه نفتکش همچنان ادامه دارد.