امروز    يكشنبه , 03-تير-1397   Sunday , 24-June-2018  - 
صفحات روزنامه سیاسی 2239،مجمع تشخیص مصلحت نظام انقلابی باقی بماند

2239،مجمع تشخیص مصلحت نظام انقلابی باقی بماند

رهبر معظم انقلاب اسلامی

مجمع تشخیص مصلحت نظام انقلابی باقی بماند

حضرت‌آیت‌ا...خامنه‌ای، رهبرمعظم‌انقلاب‌اسلامی در دیدار رییس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمع را از ابتکارات با ارزش امام بزرگوار خواندند و با اشاره به 3 وظیفه مهم این نهاد یعنی «تشخیص مصلحت»، «مشاورت در تعیین سیاست‌های کلی» و «ارایه راه‌حل در معضلات کشور» تأکیدکردند: مجمع باید صددرصد انقلابی، فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام‌معظم‌رهبری، حضرت‌آیت‌ا...خامنه‌ای با یادآوری مسؤولیت بسیار ظریف و خطیر مجمع در «تشخیص و اِعمال مصلحت» افزودند: مجمع در مواقعی که مصلحتی مهم وجود دارد و نظر مجلس‌شورای‌اسلامی را بر تشخیص شورای نگهبان ترجیح می‌دهد، باید توجه کند مصلحتی که تحت عنوان ثانویه است، طبعاً باید بسیار مهم، مسجل و واضح باشد و با نظر اکثریت قاطع و قابل قبول مجمع، آن ‌هم برای مدتی معین و موقت اعمال شود.

ایشان افزودند: اِعمال مصلحت باید با نگاه بلندمدت و نه روزمره، صورت پذیرد و برای تشخیص آن، بحث‌های دقیق، کامل و مستدل با حضور فعال همه اعضا از جمله فقهای شورای نگهبان انجام شود.

حضرت‌آیت‌ا...خامنه‌ای، تحقق دومین وظیفه مجمع یعنی «مشورت دادن به رهبری در تعیین سیاست‌های کلی نظام» را نیازمند بررسی‌های دقیق و همه‌جانبه خواندند و گفتند: سیاست‌های کلی، هندسه نظام را در مسایل مختلف تعیین می‌کند و بسیار مهم است.

رهبر انقلاب اسلامی، تفکیک سیاست‌های کلی در مسایل ماندگار و بلندمدت با موضوعات مقطعی را ضروری خواندند و خاطرنشان‌کردند: ممکن است برخی از سیاست‌های کلی نیازمند بازنگری و به‌روزشدن باشد و برخی هم کلاً زمانش سپری شده باشد.

ایشان، مجمع را به «اِتقان» و «استحکام» در تدوین سیاست‌های کلی همراه با بحث‌های عالمانه، مستدل، مجتهدانه و دقیق، توصیه کردند و افزودند: به‌گونه‌ای عمل کنید که سیاست‌های کلی، «قوی، دقیق و با عبارات گویا و مفید» باشد تا پس از مدتی کوتاه نیازمند اصلاح یا تجدیدنظر نشود.

«صراحت»، «قابل تأویل نبودن» و «پرهیز از ورود به چگونگی اجرا»، از دیگر نکاتی بود که حضرت‌آیت‌ا...خامنه‌ای در مقوله سیاست‌های کلی نظام، مورد تأکید قراردادند.

ایشان، تبلور سیاست‌های کلی نظام در قوانین، سیاست‌ها و اقدامات دولت و مجلس و سایر قوا و دستگاه‌های مسؤول را بسیار مهم برشمردند و گفتند: سیاست‌های کلی، چارچوب همه اقدامات اجرایی و تقنینی کشور را مشخص می‌کند و دولت و مجلس و همه دستگاه‌ها باید کاملاً منطبق با این سیاست‌ها عمل کنند.

حضرت‌آیت‌ا...‌خامنه‌ای در پایان سخنانشان خاطرنشان‌کردند: مجمع تشخیص مصلحت، یادآور امام بزرگوار و فرآورده‌ انقلاب است و در فرایند اداره و مدیریت کشور دارای تأثیر بسیار مهمی است، بنابراین باید تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملاً حاکم باشد، انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه، موضع‌گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود.

رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از وجوه مختلف شخصیتی آیت‌ا...هاشمی‌شاهرودی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از زحمات اعضای فعال مجمع تشکر کردند و حضور اعضای جدید در این نهاد را خونی جدید، نیرویی فزاینده و موجب امیدواری بیش‌تر خواندند.

ایشان همچنین یاد شخصیت‌های برجسته و فقید مجمع در دوره قبل به‌ویژه هاشمی‌رفسنجانی و واعظ‌طبسی، عسگراولادی و حبیبی را گرامی داشتند و افزودند: هاشمی‌رفسنجانی در سال‌های متمادی ریاست مجمع با توانایی و تدبیر و آگاهی به وظایف خود عمل می‌کرد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت‌ا...‌هاشمی‌شاهرودی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام با هوشمندی و جامع‌نگری امام راحل شکل گرفت و در دوره‌های مختلف نقش مهمی در خدمت به نظام و حل مشکلات کشور و تدوین سیاست‌های کلان ایفا کرده است.

آیت‌ا...هاشمی‌شاهرودی، مجمع را بازوی رهبری در تعیین سیاست‌های کلی خواند و انجام دقیق مسؤولیت‌های خطیر مجمع را نیازمند همکاری همه قوا و ارکان نظام دانست.