امروز    جمعه , 04-خرداد-1397   Friday , 25-May-2018  - 
صفحات روزنامه سیاسی 2359،آمریکا به دنبال تشکیل یک «شبه کشور» در شرق فرات است

2359،آمریکا به دنبال تشکیل یک «شبه کشور» در شرق فرات است

وزیر امور خارجه روسیه

آمریکا به دنبال تشکیل یک «شبه کشور» در شرق فرات است

وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد، از نقطه نظر مسکو اینطور به نظر می‌رسد که ایالات متحده آمریکا به دنبال استقرار بلندمدت و شاید همیشگی در سوریه باشد.

به گزارش ایسنا، سرگئی‌لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری پس از مذاکرات با دیدیه ریندرز، همتای بلژیکی خود گفت: به صورت کلی، ظن آن را داریم که طبق برخی از نشانه‌ها که درباره آنها صحبت خواهیم کرد، آمریکا می‌خواهد برای یک دوره بلند‌مدت و شاید برای همیشه در سوریه بماند.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه، ایالات متحده سابقاً گفته بود که تنها علت حضور نیروهای مسلح آن در سوریه برای جنگ با داعش است. او توضیح داد، با این حال پس از شکست تروریست‌‌ها واشنگتن حضورش در سوریه را به گونه‌ای متفاوت شرح می‌دهد.

وی با اشاره به اقدامات آمریکا در سوریه تأکید کرد، ایالات متحده در آنجا به صورت یک‌جانبه و خطرناک عمل می‌کند و تمامیت ارضی سوریه را به خطر می‌اندازد.

رییس دستگاه دیپلماسی مسکو افزود: به عقیده من آمریکایی‌‌ها تلاش می‌کنند تا گام‌های یک‌جانبه خطرناکی‌بردارند و به این طریق، این گام‌‌ها بیش‌تر و بیش‌تر بخشی از مسیر تشکیل «شبه کشور» در بخش بزرگی از اراضی سوریه در کرانه شرقی رود فرات و نزدیک مرز عراق به چشم می‌آید.

به گفته لاوروف، این اقدام بیش‌تر شبیه گامی برای تضعیف تمامیت ارضی سوریه است. وزیر امور خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد سازمان ملل متحد از شفافیت روند قانون اساسی در سوریه اطمینان حاصل کند و مقابله با تمام بازیگران خارجی در سوریه سرلوحه خود قرار دهد که ممکن است اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ را با مشکل روبه‌رو کنند.

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، روسیه همچنان طرفدار مشارکت کرد‌ها در تمامی روند صلح در سوریه است و حل بحران سوریه بدون مشارکت آنها امکان‌پذیر نیست.