امروز    يكشنبه , 03-تير-1397   Sunday , 24-June-2018  - 
صفحات روزنامه غیر دولتی 2439،دریاچه سد‌ها خطرناک‌تر از دریاهای مواج

2439،دریاچه سد‌ها خطرناک‌تر از دریاهای مواج

دریاچه سد‌ها خطرناک‌تر از دریاهای مواج

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: خطرات شنا در دریاچه سد‌ها به دلیل وجود جریان‌های قوی در لایه‌های پایین خطرناک‌تر از دریاهای مواج است که لازم است هموطنان از شنا و ورود به حریم سد‌ها جداً خودداری کنند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی شرکت آب منطقه‌ای تهران، «محمدرضا بختیاری» با اعلام مطلب فوق اظهارداشت: بعضی به اشتباه فکر می‌کنند که شنا در سد‌ها خطرات کم‌تری دارد ولی این طرز تفکر بسیار خطرناک است، چراکه اگر چه سطح آب سد‌ها اغلب آرام است و مانند دریا امواج بزرگ در آنها دیده نمی‌شود اما آب موجود در سطح زیرین سد‌ها دارای فشار بسیار بالاتری نسبت به آب دریا دارد که این امر تنفس را دچار مشکل کرده و فشار بسیار زیادی به بدن شناگر وارد می‌کند، به‌طوری که حتی بهترین شناگران نیز در این آب‌ها غرق شده‌اند. وی افزود: آب لایه‌های پایین در سد‌ها بسیار سردتر از لایه‌های سطحی است و این موضوع برای تنفس و عکس‌العمل به موقع عضلات بسیار خطرناک است.

وی با بیان این‌که سطح زیرین آب سد‌ها به دلیل وجود آوردهای رودخانه‌ای باتلاق مانند است، یادآور شد: همین موضوع باعث گرفتار شدن شناگران شده و خطر مرگ را برای آنها به دنبال دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: سد‌ها اغلب بر روی رودخانه‌ها و دره‌هایی ساخته می‌شوند که درختان بزرگ و پوشش گیاهی بسیاری آنها را پوشانده و پس از آبگیری سد همه این درختان و گیاهان به زیر آب می‌روند که بسیاری از افراد به وسیله همین درختان جان خود را از دست داده‌اند.