امروز    جمعه , 04-خرداد-1397   Friday , 25-May-2018  - 
صفحات روزنامه فناوری 2170،تغییر قانون تحریم آمریکا به علت نیاز به فناوری روسی!

2170،تغییر قانون تحریم آمریکا به علت نیاز به فناوری روسی!

تغییر قانون تحریم آمریکا به علت نیاز به فناوری روسی!

سنای آمریکا مجبور به افزودن اصلاحیه‌ای به طرح تحریم مشترک ایران و روسیه شد تا این کشور بتواند از موتورهای ساخت روسیه در موشک‌های فضاپیمای خود استفاده کند.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، اگر اصلاحیه یاد شده در طرح مذکور گنجانده نمی‌شد نه ناسا و نه شرکت‌های خصوصی آمریکایی دیگر قادر به استفاده از موتورهای موشکی ساخت روسیه نبودند و این امر مشکلات جدی را برای آنها به وجود می‌آورد. در طرح اولیه تحریم ایران و روسیه، آمریکایی‌ها از خرید محصولات روسی از سازمان‌هایی که با صنایع دفاعی و اطلاعاتی روسیه همکاری داشته باشند، منع شده بودند. اما در اصلاحیه انجام شده، تغییراتی ایجاد شده تا واردات موتورهای RD-180 و RD-181 به آمریکا از روسیه کماکان ممکن باشد. این موتورهای در موشک‌های اطلس 5 و Antares مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قرار است این اصلاحات برای اعمال به سرعت تقدیم کنگره و سنا شوند و بعید به نظر می‌رسد بر سر راه تصویب آنها مشکل خاصی وجود داشته باشد. البته این امر به معنای تأخیر قابل توجه در تصویب طرح تحریم جدید ایران و روسیه نخواهد بود.

پرتاب بسیاری از موشک‌ها و ماهواره‌های غیرنظامی و تجاری آمریکایی به فضا با استفاده از موتورهای روسی صورت می‌گیرد و این کشور نمی‌تواند به سرعت از وابستگی خود به این موتور‌ها بکاهد و موتورهای آمریکایی را جایگزین آنها کند.