امروز    يكشنبه , 03-تير-1397   Sunday , 24-June-2018  - 
صفحات روزنامه معدن زمین شناسی 2170،صادرات فرآورده‌های معدنی به 8 میلیارد دلار خواهد رسید

2170،صادرات فرآورده‌های معدنی به 8 میلیارد دلار خواهد رسید

معاون وزیر صنعت

صادرات فرآورده‌های معدنی به 8 میلیارد دلار خواهد رسید

معاون وزیر صنعت گفت: تکمیل چرخه اقتصادی موارد معدنی در اولویت قرار گرفته و امیدواریم که صادرات این بخش به 8 میلیارد دلار برسد.

جعفر سرقینی، معاون وزیر صنعت در امور معادن در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران، در خصوص برنامه‌های وزارت صنعت برای بخش معدن گفت: یکی از اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته تکمیل چرخه اقتصادی تولید فرآورده‌های معدنی است که ارزش افزوده بیش‌تری دارند.

 وی افزود: این برنامه از سال 92 آغاز شده و در سال‌های اخیر برخی ذخایر شناسایی شده که هدف به بهره‌برداری رساندن آنها است، البته عدد قطعی برای اکتشافات را نمی‌توان عنوان کرد.

 سرقینی در خصوص این‌که در سال‌های گذشته نیروی کار بسیاری در معادن سنگ‌آهن بیکار شده‌اند، بیان‌کرد: معادن سنگ‌آهن کوچکی که تولیدی حدود 20 تا 30 هزار تن داشتند به‌دلیل افت قیمت سنگ‌آهن و نداشتن صرفه اقتصادی تعطیل و شاغلین این معادن بیکار شده‌اند.

 معاون وزیر صنعت تصریح کرد: معادن بزرگ و متوسط با قوت به‌کار خود ادامه می‌دهند و اکنون قریب به 65 میلیون تن سنگ‌آهن تولید می‌شود که با توجه به قیمت بالای این محصول معدنی امکان صادرات فراهم نیست.

 وی با بیان این‌که قیمت تمام شده برخی فرآورده‌های معدنی بالاست، اظهارداشت: این امر موجب مشکلاتی برای صادرات شده و وزارت صنعت هیچ برنامه‌ای برای خرید یارانه‌ای این محصولات حتی برای زغال که خطرپذیر‌ترین ماده معدنی است ندارد.

سرقینی توجه به صادرات را نیاز اصلی بخش معدن دانست و گفت: صادرات فرآورده‌های معدنی در سال 95 حدود 5/6 میلیارد دلار بوده که تلاش می‌شود با نگاه صادراتی به این حوزه به 8 میلیارد دلار در سال 96 برسد.

 وی در پایان تأکید کرد: اکنون 400 میلیون تن مواد معدنی تولید می‌شود و میزان فرآورده‌های معدنی در سال جاری بالاتر خواهد رفت. پیش‌بینی می‌شود تولید فولاد نیز به 23 میلیون تن برسد.